Fizik Tedavi

BOYUN AĞRISI

Boyun ağrıları insanların karşılaştığı en eski ve en yaygın problemlerden biridir.Günümüzde kronik ağrı sıralamasında, bel ağrılarından sonra 2. sırayı oluşturur.Bu hastaların bir kısmı yapılan tedaviye bağlı olmaksızın iyileşmekte, bir kısmı ise kronikleşmektedir. Araştırmalar, omurga patolojilerinin büyük kısmının ciddi spinal patoloji olmadan oluştuğunu göstermektedir.
Boyun ağrısına sebep olabilecek boyun dışı yapılar şunlardır: Akromiyoklaviküler eklem,Kalp ve koroner arter hastalığı,Akciğer tepe  tümörü, Bronkojenik kanser,Diyafragma kası, ,Spinal kord –omurilik-tümörü,Çene eklemi hastalıkları,boyun ve sırt kaslarındaki ağrı sendromları  ve fibromyalji sendromu,Aort-kalp atardamarı sorunları,Pankreas ,Safra kesesi ve diğer […]

FİBROMYALJİ

Yaygın vücut ağrıları ve belirli  anatomik bölgelerde hassasiyet ile karakterize kronik  bir ağrı sendromudur.Fibromyalji  %2, yetişkin kadınlarda %3.4, yetişkin erkeklerde % 0.5 oranında görülmektedir. Orta yaşlarda daha sıktır(30-55), ancak her yaşta görülebilir .
Bu hastalığın kökeninde ;Fiziksel travma, Enfeksiyon ( parvovirüs, HCV, EBV, Lyme) ,Duygusal  durum ,Endokrin bozukluklar(hipotiroidizm),İmmün sitümülasyon (bağışıklık sitemi disfonksiyonu),Otoimmün hastalıklar,Genetik yatkınlık olabilir.
Bu hastalarda vücudun strese yanıt vermesini düzenleyen serotonin beyin aksında  bozukluk,sempatik disfonksiyon vardır.Bu sendromun depresyonla birlikteliği sıktır.
Hastalar genelde, kronik yaygın ağrı, uyku bozukluğu,yorgunluk,sabah sertliği,yumuşak dokularda şişlik, […]

BEL AĞRISI

Bel ağrısı toplumda en sık görülen ağrı nedenlerindendir. Bel ağrılarının yaşam boyu görülme oranı %75-85 dir. Bel ağrılarını kabaca mekanik nedenli bel ağrılar ve mekanik olmayan bel ağrıları olarak ikiye ayırabiliriz.
Mekanik bel ağrısı terimi fiziksel aktivite ile şiddetlenen ve istirahatle hafifleyen bel ağrıları için kullanılır. Mekanik bel ağrısı, bel ağrılarının en sık nedenidir (% 97)
Omurgamızın gücü kemiklerin, ligamanların ve kasların dizilişinden gelir. Omurga esnekliğini ise çok sayıda eklemin bir dizi oluşturacak şekilde çok yakın yerleşmesi sağlar. Bel bölgesi vücudun üst […]

KÖK HÜCRE TERAPİSİ

Kök hücreler vücudumuzda bütün doku ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, farklı organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Vücudumuzdaki kemik, kas, kıkırdak, karaciğer, sinir ve cilt hücreleri gibi hücrelerin hedefleri bellidir ve bu hücreler bölündükleri zaman kendileri gibi hücreler oluştururlar. Oysa kök hücrelerin bu hücrelerden farklı olarak belirlenmiş bir fonksiyonları yoktur. Bu yüzden aldıkları sinyale göre farklı hücre tiplerine dönüşebilirler.
KÖK ( stem cell ) hücre nasıl elde edilir?
Kök hücre hazırlanması […]

ANDULASYON TERAPİ SİSTEMİ

Yeni nesil tedavi yöntemleri arasında yıldızını her geçen gün daha fazla parlatan biyofiziksel bir tedavi yöntemi; Andulasyon Terapi Sistemi. Andulasyon terapi sisteminin temeli titreşimlere dayanmaktadır. Belirlenmiş dalga boylarına sahip andulasyon frekansları vücudun geneline etki eder. Kızılötesi titreşimleri verildiğinde vücudun tüm sıvıları harekete geçer. İnsan vücudundaki su yoğunluğu düşünüldüğünde bu tedavi yönteminin etkisi anlaşılabilir.
Seanslar sırasında vücut suları yer değiştirir, yenilenir. Vücut sıvılarının yer değiştirmesine bağlı olarak kan dolaşımı hızlanır ve tek bir bölge yerine vücudun genelinde bir sıvı dalgalanması söz […]

KLİNİK MASAJ

Klinik masaj tekniklerinin fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları içerisinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Yumuşak dokuda meydana gelen dolaşım bozukluklarının, kas kasılmalarının ve fonksiyon değişimlerinin belli tekniklere dayanan el manevraları ile giderilmesini amaçlayan klinik masaj; mutlaka profesyoneller tarafından uygulanmalıdır. Geleneksel SPA masajından farklı olarak, klinik masajlar spesifik amaçlar için uygulanır ve ileri derecede uzmanlık gerektirir. Hastaların ağrılarının ve dolaşım bozukluklarının tespit edilip klinik masaj seanslarıyla sorunlarının giderilmesi mümkündür.
Neden Klinik Masaj?

Baş ağrılarını hafifletir,
Stresi azaltır,
Karpal Tünel sendromunun tedavisinde kullanılır,
Kas spazmlarını geçirir,
Spor yaralanmaları […]

HİDROTERAPİ

Vücutta kemik erimesi, artrit, spor yaralanmaları, fıtıklar, geçirilen travmalar vb. nedenlerle oluşan ağrıların giderilmesi için başvurulan tedavi yöntemlerinden biri de hidroterapidir. Adından da anlaşılacağı gibi hidroterapide suyun gücünden ve iyileştirici özelliğinden yararlanılır. İşlevini kaybeden kasların uyarılması, güçlendirilmesi; eklemlere binen baskının azaltılması ve kişinin hareket yetisinin arttırılması adına uygulanan hidroterapi seanslarında kişilerin güvenliğinin ve sağlığının korunması adına tüm önemler alınmaktadır. Konusunda uzman kişilerin eşliğinde gerçekleştirilen hidroterapi sonrasında hastaların ağrılarında azalma görülür. Hidroterapi fizik tedavi yöntemleriyle birlikte veya tek başına uygulanabilir. […]

ANTALJIC TRAK

BEL VE BOYUN FITIKLARININ AMELİYATSIZ TEDAVİSİ;
ANTALJIC TRAK
Bel ve boyun fıtıkları şiddetli ağrıya neden olabilen ciddi hastalıklardır. Omurlar arasındaki disklerin sıkışmasına bağlı olarak; bu disklerin yayvanlaşması ve zaman zaman patlaması sonucu hastanın hayat kalitesi azalır.
Omurlar arasındaki diskler; omurlar arasında tampon görevi görerek omurların birbirlerine temas etmesini engellerler. Fakat omurlara fazla yük binmesi ve üzerlerindeki basıncın  artması sonucu diskler işlevini kaybederler ve ağrı oluşumuna neden olurlar. Hareketsiz yaşam süren, fazla kilosu olan, sürekli ağırlık kaldıran, ani hareket yapan kişilerde oluşabilen bel […]

YÜZ FELCİ

Yüzdeki sinirlerin zarar görmesi sonucu yüz kaslarının hareket yetisinin kaybedilmesi olarak tanımlanabilen yüz felci; boyun tümörleri, travmalar, genetik faktörler ve enfeksiyonlar gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Yüz felci aniden belirebildiği gibi zaman içerisinde de belirtilerini şiddetlendirebilir. Yüz felcine neden olan faktör belirlendikten sonra tedavi sürecine geçilir.
Yüz Felcinin Belirtileri Nelerdir?

Yüzün bir kısmında ya da tamamında kasların hareket etmemesi,
Yüz kasları üzerindeki hakimiyetin kısmen ya da tamamen kaybedilmesi,
Yeme ve içme zorluklarının yaşanması,
Konuşma bozukluğunun  başlaması,
Tat alma fonksiyonlarının zarar görmesi,
Dudakların sarkması,
Bilinç düzeyinde değişmeler,
Hareket koordinasyonunun […]

MENİSKÜS

Halk arasında bir hastalık olduğu düşünülen menisküs; vücudun farklı bölgelerindeki kemikler arasında yer alan kıkırdak dokuya sahip bir yapıdır. Bileklerde ve dizlerde bulunduğu gibi köprücük kemikleri, dirsek ve omuzlarda da aynı kıkırdak doku yer almaktadır.
İlk olarak, “Menisküs Nedir?” sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verelim.
Menisküs Nedir?
Menisküs c şekline sahip; kıkırdaksı, kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında bulunan bir yapıdır. Her dizde toplamda iki adet menisküs yapısı bulunmaktadır. Dizin iç tarafında yer alan “medial”; dış tarafında bulunan ise “lateral” menisküs olarak […]