Fizik Tedavi - FİBROMYALJİ

FİBROMYALJİ


Proje Açıklaması

Yaygın vücut ağrıları ve belirli  anatomik bölgelerde hassasiyet ile karakterize kronik  bir ağrı sendromudur.Fibromyalji  %2, yetişkin kadınlarda %3.4, yetişkin erkeklerde % 0.5 oranında görülmektedir. Orta yaşlarda daha sıktır(30-55), ancak her yaşta görülebilir .

Bu hastalığın kökeninde ;Fiziksel travma, Enfeksiyon ( parvovirüs, HCV, EBV, Lyme) ,Duygusal  durum ,Endokrin bozukluklar(hipotiroidizm),İmmün sitümülasyon (bağışıklık sitemi disfonksiyonu),Otoimmün hastalıklar,Genetik yatkınlık olabilir.

Bu hastalarda vücudun strese yanıt vermesini düzenleyen serotonin beyin aksında  bozukluk,sempatik disfonksiyon vardır.Bu sendromun depresyonla birlikteliği sıktır.

Hastalar genelde, kronik yaygın ağrı, uyku bozukluğu,yorgunluk,sabah sertliği,yumuşak dokularda şişlik, diğer somatik yakınmalar,psikolojik sorunlardan yakınırlar.Bazen de  Başağrısı,soğuğa tahammülsüzlük,parmaklarda renk değişkliğ ve ağrıyal giden Raynaud benzeri semptomlar ,ağız ve göz gibi mukozalarda kurulukla giden sikka semptomları,açıklanamayan çürükler,ödem, kalp nedenli olmayan göğüs ağrısı,nefes darlığı ,çene ağrısı,baş dönmesi,mukozal ülserasyonlar ,görme problemleri, karın ağrısı,paresteziler ,karpal tünel sendromu,depresyon (%20),anksiyete ,irritabl barsak sendromu,kabızlık,adet öncesi sendrom,kadın üretral sendrom ,huzursuz bacak sendromu ,ışığa duyarlılık, deride kızarıklık gibi şikayetlerde olabilir.

Fibromiyaljide önemli olan ayırıcı tanıyı yapmaktır. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon hekimi ilaç ve ilaç dışı tedavilere ek olarak egzersiz  programını da düzenler.Aerobik egzersiz  ağrı dahil tüm semptomlarda etkilidir.Su içi egzersizler de uygun hastalara önerilebilir.Tedavide ağrı kesici akımlar,masaj ,andulasyon terapi,lazer,lokal enjeksiyonlar,nöral terapi,gevşeme yöntemleri,nefes terapi, hipnoz,akupunktur gibi birçok yöntem kullanılabilir.