Fizik Tedavi - HİDROTERAPİ

HİDROTERAPİ


Proje Açıklaması

Vücutta kemik erimesi, artrit, spor yaralanmaları, fıtıklar, geçirilen travmalar vb. nedenlerle oluşan ağrıların giderilmesi için başvurulan tedavi yöntemlerinden biri de hidroterapidir. Adından da anlaşılacağı gibi hidroterapide suyun gücünden ve iyileştirici özelliğinden yararlanılır. İşlevini kaybeden kasların uyarılması, güçlendirilmesi; eklemlere binen baskının azaltılması ve kişinin hareket yetisinin arttırılması adına uygulanan hidroterapi seanslarında kişilerin güvenliğinin ve sağlığının korunması adına tüm önemler alınmaktadır. Konusunda uzman kişilerin eşliğinde gerçekleştirilen hidroterapi sonrasında hastaların ağrılarında azalma görülür. Hidroterapi fizik tedavi yöntemleriyle birlikte veya tek başına uygulanabilir. Hastanın gereksinimleri tedavi sürecini şekillendirecektir.

Hidroterapi Kimler İçin Uygundur?

 • Artrit hastalığı olanlar,
 • Osteoporoz sorunu yaşayanlar,
 • Kronik hale gelen hareket yaralanmalarına maruz kalanlar
 • Spor yaralanmaları sonrası  rehabilitasyon görenler,
 • Ortopedik cerrahi operasyonları olacak ya da olmuş olanlar
 • Kalça, diz veya ayak bileğinde ağrı olanlar,
 • Beyin ve omurilik bölgesinden darbe alanlar,
 • Hareketsizlik nedeniyle iskelet sisteminin genelinde ağrı olanlar,
 • Kasları gereğinden zayıf olanlar,
 • Felç geçirenler,
 • MS ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklar yaşayanlar hidroterapi ile hayat kalitelerini arttırabilirler.

Hidroterapinin Faydaları Nelerdir?

Hidroterapi: Kas Gerginliğini Azaltır ve Ağrıyı Hafifletir.

Su içerisinde gerçekleşen hidroterapi seansları hastaların ağırlıksız bir ortamda hareket etmesini mümkün hale getirir. Kaslar güçlenir, hareket etmek kolaylaşır. Hidroterapi doğal bir ağrı kesici gibi davranan endorfin hormonunun da salınımını destekler. Böylelikle hastalar bu seanslar sonrasında ağrılarının hafiflediğini fark ederler.

Hidroterapi: Hasar Gören Kasları Onarır.

Ilık-sıcak suya girildiğinde vücudun ısısı otomatik olarak yükselir. Vücut ısısının yükselmesine bağlı olarak kan dolaşımı hızlanır. Kan dolaşımı hızlandığı için yaralanmış dokulara daha fazla oksijen ulaşır ve böylelikle iyileşme süreci kısalır.

Hidroterapi: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Kan akışının hızlanmasına bağlı olarak bağışıklık sistemindeki beyaz kan hücrelerinin dolaşımı daha efektif bir hal alır; böylelikle vücut direnci artar ve hastalıklara yakalanma riski azalır.

Hidroterapi: Stresi Azaltır.

Hidroterapinin kasları ve zihni rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Hem fiziksel hem de duygusal stresin azalmasına da katkıda bulunur.

Tüm bu faydaları haricinde hidroterapi; ağrıların ciddi oranda azaltılması, eklemlere binen baskının hafifletilmesi, hareket yetisinin arttırılması, denge ve koordinasyonun sağlanması, kas spazmlarının hafiflemesi gibi avantajlar da sunmaktadır.

Hidroterapi her ne kadar hastaların fiziksel anlamda iyileşmeleri için uygulanan bir tedavi yöntemi olarak düşünülse de psikolojik anlamda da katkı sağlamaktadır. Seanslar sonrası ağrıları azalan ve daha rahat hareket ettiklerini fark eden hastaların özgüvenleri yükselir, hayat kaliteleri artar ve başkalarına duydukları ihtiyaç azalır.

Hidroterapide Kullanılan Tedavi Teknikleri

Sıcak Su: Kan dolaşımının hızlandırılması, ağrıların azaltılması ve iyileşme sürecinin kısaltılması adına hidroterapi tedavisi kapsamında sıcak su kullanılabilir. Girdaplı su, jakuzi ve sıcak su havuzlarından faydalanılır.

Havuzlar ve Hubbord Tankları: Eklem problemleri yaşayan, kasları güçsüzleşen, hareket yetisini ciddi oranda kaybetmiş hastalar havuz ve Hubbord tanklarında uzmanlar eşliğinde tedavi görürler.

Nem Kompresi: Sıcak ya da soğuk olarak farklı şekillerde uygulanabilen nem kompresi tedavisinin temel amacı ağrıları ve acıları dindirmektir. Nemin sıcak ya da soğuk verilmesi hastanın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenecektir.

Buhar Tedavileri ve Saunalar: Hidroterapi tedavisinin olmazsa olmazları arasında yer alan buhar tedavileri ve saunalar solunum yolu enfeksiyonu şikayeti çeken ya da cilt hastalıkları yaşayan hastalara önerilmektedir. Aynı zamanda kasları rahatlatan bu tedaviler ağrıları azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

Suyun iyileştirici gücünün somutlaştığı hidroterapi seansları uzmanlar eşliğinde gerçekleştirilmelidir. BORFİZ olarak bünyemizdeki profesyonellerle hastalarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmet anlayışı benimsemekteyiz. Sorunların çözümü ve hastalarımızın memnuniyeti en büyük önceliklerimiz arasında yer almaktadır.