Fizik Tedavi - KAS TENDON BAĞ VE SİNİR YARALANMALARI SONRASI FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

KAS TENDON BAĞ VE SİNİR YARALANMALARI SONRASI FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON


Proje Açıklaması

Kas, tendon, bağ ve sinir yaralanmaları Ortopedik Rehabilitasyon alanına girmekte ve bu kapsamda hastalara en detaylı tedavi süreçleri uygulanmaktadır. Doktorların fiziksel muayenelerinin ardından sorun olduğu tespit edilen hastalar teknolojik görüntüleme sistemlerinin sunduğu verilere göre tedaviye alınırlar. Bazı sorunlar cerrahi müdahale gerektirirken, göreceli olarak daha küçük hasarlar fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerine başvurularak ortadan kaldırılabilir. Bu aşamada her hastaya özel fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinin uygulanması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Hastaların yaşadığı sağlık sorununu boyutu, hastaların yaşı, hastaların genel sağlık durumu, hastaların kilosu gibi değişkenler tedavi sürecine etki eder ve maksimum verim elde edilebilmesi adına tedavi süreçlerinden önce tüm bu unsurların dikkatle incelenmesi gerekir.

Kas, tendon, bağ ve sinir yaralanmaları kişilerin kaza geçirmesi, düşmesi, ters hareket yapması, darbe alması ya da sürekli tekrar eden hareketler nedeniyle ortaya çıkabilir. Bel bölgesinde, ayak bileğinde, el bileğinde, parmaklarda, omuzda, boyunda ve dizde meydana gelebilen kas, tendon, bağ ve sinir yaralanmaları hastaların uzuvlarında güçsüzlüğe, uyuşmalara, şiddetli ağrılara ve hareket yetisinin azalmasına neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde zaman içerisinde artan ağrılarla yüzleşmek zorunda kalan hastaların hayat konforları azalır. En basit günlük işleri yaparken bile rahatsız olurlar hatta başka kişilerin yardımlarına ihtiyaç duyabilirler.

Kas, tendon, bağ ve sinir yaralanmaları nedeniyle şikayetleri artan kişilerin bir an önce uzmanlara danışması ve tedavi sürecine başlaması gerekmektedir. Hastanın sorununun ciddiyeti doğrultusunda uzmanlar cerrahi yöntemlerin uygulanması gerektiği kanısına varabilirler. Eğer hastanın sorunu çok ciddi değilse ve özel egzersiz programları ile ya da rehabilitasyon süreçleri ile düzelebilecek durumdaysa fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri devreye girer.

Kas, tendon, bağ ve sinir yaralanmaları sonrası cerrahi müdahale olsa da olmasa da fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde hastaların tedavi olmaları gerekir. Ameliyat sonrasında ağrıların giderilmesi ve kasların yeniden kullanılmaya başlaması için de; ameliyat söz konusu olmadığında hastanın ağrılarının giderilmesi ve kaslarının esneklik kazanması için de uzman fizyoterapistlere ihtiyaç duyulur.

KAS, TENDON, BAĞ VE SİNİR YARALANMALARI SONRASI FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYONUN ÖNEMİ

Kas, tendon, bağ ve sinir yaralanmaları yaşayan kişilerin sağlık durumlarının iyileşmesi ve hareket yetilerinin arttırılması adına düzenlenen fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçleri uzmanların kontrolünde gerçekleştirilir. Tedavinin ne kadar süreceği tamamen hastanın sağlık durumu, yaşadığı sorunların boyutu ve tedavi yöntemlerinin verimliliğine bağlıdır.

Yaralanmalardan hemen sonra hastanın sağlığını tamamen kazanmasını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Maruz kalınan yaralanmanın boyutuna göre hasta zaman içerisinde yavaş yavaş iyileşecektir. Zarar gören kasların onarılması, bağ dokunun işlevsellik kazanması, sinirlerin eski sağlığına kavuşması zaman ister. Hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinde aceleci olmamaları ve morallerinin bozulmaması gerekmektedir. Aksi halde motivasyonları kaybolabilir ve çalışmalar esnasında gayretleri azaldığı için alınan verim düşer.

  • Hastanın eklemlerinin hareketlenmesi,
  • Hastanın uzuvlarını kontrol edebilmesi,
  • Ağrılarının hafiflemesi, Kan dolaşımının hızlandırılması,
  • Kasların güçlendirilmesi,
  • Yumuşak dokunun iyileşmesi,
  • Kasların esneklik kazanılması,
  • Fonksiyonel kayıpların minimize edilmesi,
  • Şişkinlik ve ödem oluşumunun engellenmesi; kas, tendon, bağ ve sinir yaralanmaları sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyonun en önemli amaçları arasında yer almaktadır.

BORFİZ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi bünyesinde görev yapan tüm uzmanlar hastaların en kısa sürede hareket yetilerini kazanabilmeleri için titiz bir çalışma yürütürler. Ameliyat olan ya da doğrudan fizik tedaviye başlayan hastaların ihtiyaçları net olarak tespit edilir ve sağlıklarına kısa sürede kavuşmaları adına tüm yöntemler uygulanır.