Fizik Tedavi - MENİSKÜS

MENİSKÜS


Proje Açıklaması

Halk arasında bir hastalık olduğu düşünülen menisküs; vücudun farklı bölgelerindeki kemikler arasında yer alan kıkırdak dokuya sahip bir yapıdır. Bileklerde ve dizlerde bulunduğu gibi köprücük kemikleri, dirsek ve omuzlarda da aynı kıkırdak doku yer almaktadır.
İlk olarak, “Menisküs Nedir?” sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verelim.

Menisküs Nedir?

Menisküs c şekline sahip; kıkırdaksı, kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında bulunan bir yapıdır. Her dizde toplamda iki adet menisküs yapısı bulunmaktadır. Dizin iç tarafında yer alan “medial”; dış tarafında bulunan ise “lateral” menisküs olarak adlandırılır. Menisküsler diz fonksiyonlarında önemli görevlere sahiptir; darbeleri emer, baskıyı dağıtır ve eklem kıkırdaklarına zarar gelmesini engeller. Eklem kıkırdaklarını koruması işlevini yerine getiren menisküslerin; artrit hastalığını önlemeye yardımcı olduğu sonucunu da doğurmaktadır.  Menisküsün farklı nedenlerle işlevini kaybetmesi hastaların şiddetli ağrı çekmesine neden olabilir.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Dizin içerisinde sıvı birikmesi, şiddetli ağrı, bacak hareketlerinde kısıtlılık, hareket ederken zorlanma ve diz kilitlenmesi gibi belirtileri olan menisküs yırtığı genellikle aktif spor yapan kişilerde görülmektedir. Menisküs yırtığına neden olan temel faktör hareket ederken ani yön değiştirmelerdir. Menisküs her ne kadar sporcularda görülen bir rahatsızlık olarak düşünülse de ilerleyen yaşa bağlı olarak da oluşabilmektedir. Zaman içerisinde işlevini kaybeden menisküsler günlük hareketlerin yapılma sırasında da yırtılabilir.

Menisküs Cerrahisi Sonrası Fizik Tedavi

Menisküs yırtığının tedavi yöntemi belirlenirken her hasta özel olarak değerlendirilmelidir. Medial menisküsün mü lateral menisküsün mü yırtıldığı tedavi sürecini değiştirebilir. Aynı şekilde hastanın genel sağlık durumu, menisküsle birlikte görülen farklı kemik hastalıklarının olup olmaması, kişinin yaşı ve kilosu gibi spesifik koşullar tedavi sürecini etkileyecektir. Menisküslerde yırtıklarının tedavisi için cerrahi yöntemlere ya da fizik tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Uygulanacak tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için menisküs yırtığının detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Menisküs onarılamayacak kadar hasar almışsa menisküsün tamamen çıkarılması için artroskopik yani kapalı eklem cerrahisine başvurulması gerekir.

Menisküs yırtıklarının boyutu çok değilse diğer bir deyişle menisküs onarılabilecekse vücuttan çıkarılmasına gerek kalmaz ve cerrahi işlemlerle dikilir. Menüsküs tedavisinin cerrahi yönü olduğu kadar hastanın hareket yetisini geri kazanması ve eklemlerini rahatlıkla kullanabilmesi için fizik tedaviler önemli bir rol oynamaktadır.

Cerrahi operasyonlardan önce ve sonra kişilerin ağrılarının azaltılması, kasların güçlendirilmesi ve reflekslerin iyileştirilmesi adına fizik tedavi uzmanlarının sorumluluğunda fizyoterapist Ket tarafından egzersiz yapılması gerekmektedir. Kasların daha doğru kullanılması ve hareketliliğin arttırılması için uygulanacak fizik tedavi yöntemleri hastaların geçirdiği operasyonun kapsamına, hastanın durumuna ve dayanıklılığına göre özel olarak belirlenmelidir.

Menisküs cerrahisi sonrası fizik tedavi ile hastalar iyileşme sürelerini kısaltabilirler. Üstelik bu süreçte kendilerine özel belirlenen fizik tedavi programları sayesinde hayat kalitelerindeki artışı da fark edebilirler.

Menisküsün Ameliyatsız Tedavi

Menisküste meydana gelen ve hastaların hayat kalitelerini arttıran tüm sorunlar cerrahi olarak müdahale gerektirmez. Menisküs dizin dış tarafındaysa ve kendi kendine düzelebilecek durumdaysa fizik tedavi yöntemleri ile cerrahi müdahaleler engellenebilir. Konusunda uzman Fizik tedavi Hekimi sorumluluğunda fizyoterapistler tarafından planlanır ve uygulanır ve hastaların iyileşmesi sağlanır.

Menisküs sorunları ve fizik tedavi yöntemleri arasında sıkı bir bağ vardır. Fizik tedavi yöntemleri ile menisküs iyileştirilebilir ya da ameliyat öncesi ya da sonrası dönemde fizik tedavi ile hastanın şikayetleri azaltılabilir. Her halükarda fizik tedavi yöntemleri menisküs sorunu yaşayan hastaların yardımına yetişecektir.

BORFİZ olarak konusunda uzman ve deneyimli kadromuzla hastalarımıza özel tedavi süreçleri şekillendirmekteyiz. MRI görüntülerini gönderen hastalarımıza tedavi süreçlerinde destek olmakta ve nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği konusunda detaylı destek vermekteyiz.