Fizik Tedavi - 3 BOYUTLU SKOLYOZ REHABİLİTASYONU

3 BOYUTLU SKOLYOZ REHABİLİTASYONU


Proje Açıklaması

Genetik faktörler, doğum sırasında alınan travmalar veya nörolojik bozukluklar gibi nedenlerle omurganın “s” veya “c” şeklinde eğrilmesi durumu “skolyoz” olarak adlandırılmaktadır. Omurgada meydana gelen bu biçim bozukluğu az ya da çok olabilir. Skolyoz tanısının konulması için omurgada oluşan eğriliğin 10 dereceden fazla olması gerekmektedir.

Omurga eğriliği vakalarının %80’inin nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. İlerleyen yaş ve genetik faktörlerin skolyoz riskini arttırdığı düşünülmektedir. Sebebi teşhis edilemeyen skolyoz türüne “idiopatik skolyoz” adı verilmektedir.

Sebebi belirlenen skolyoz türleri de kendi içerisinde yapısal ve  yapısal olmayan skolyoz olarak ayrı dallara ayrılmaktadır.

Yapısal skolyoz; doğum travmaları, yaralanmalar, tümörler, enfeksiyonlar, genetik faktörler neticesinde omurganın değiştirilemez şekilde eğrilmesi durumunu ifade eder.

Yapısal olmayan skolyoz; kas spazmları, enfeksiyonlar, bacak uzunlukları arasındaki farklılık gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Dikkatlice planlanmış düzenli fizik tedaviler sonrasında hastaların omurgalarındaki eğrilikler düzeltilebilir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyozun başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kalçaların hizasının bozulması,
  • Kürek kemiklerinden birinin daha belirgin şekilde çıkık olması,
  • Solunum problemlerinin yaşanması,
  • Bel ve sırt ağrısı,
  • Omuzlar arasında hiza dengesizliği.

Skolyoz belirtileri hafif olarak görülebileceği gibi zaman zaman bariz bir şekilde de kendini gösterebilir. Nadir de olsa göğüs kafesine baskının artması sonucu akciğerler ve kalp zarar görebilir, kronik ve şiddetli sırt ağrıları yaşanabilir ya da kişinin görünümünde farklılıklar meydana gelebilir.

Skolyoz ve Fizik Tedavi

Tedavi edilebilir skolyoz, fizik tedavi yöntemleri ve kişilerin yaşam tarzlarını farklılaştırmaları ile giderilebilir. Omurganın eğriliği kişinin hayat kalitesini ciddi oranda azaltacak kadar fazlaysa cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Ancak cerrahi yöntemlerden önce deformitenin azaltılması adına fizik tedavi yöntemlerinin denenmesi gerekir.

Fizik tedaviye skolyozun erken safhalarında başlanması tedavi sürecinin başarısını şüphesiz arttıracaktır. Duruş bozukluğunun giderilmesini ve ağrıların hafifletilmesini amaçlayan fizik tedavi yöntemlerinin uzmanlar eşliğinde uygulanması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu, yaşı, skolyozun belirtilerinin şiddeti ve omurga eğriliğinin derecesine göre özel fizik tedavi programları oluşturulur.

Skolyoz tedavisinde beyin ve kaslar arasındaki koordinasyonun arttırılması adına çalışmalar yapılır. Skolyoz tedavisinde uygulanan fizik tedavi yöntemleri farklı şekillerde kurgulanabilir. Nefes tekniklerine odaklanma, eğriliğin dengelenmesi adına egzersizler, kas-beyin koordinasyonunu arttıracak çalışmalar fizik tedavi süreçlerinin başarısını arttırmaktadır.

Kas dengesizliklerini ve omurga eğriliğine katkıda bulunan faktörleri hedef alan fizik tedavi yöntemleri sorunların çözülmesi adına önemli bir rol üstlenmektedir. Kısa ve gergin kaslara esneklik kazandırılması, uzun ve zayıf kasların güçlendirmesi kişilerin duruş bozukluklarını düzeltecektir.

Fizik tedavi uygulamaları başlamadan önce uzmanlar omurga eğriliğinin derecesini ve eğriliğin omurganın hangi kısmında olduğunu belirlerler. Kişinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan çalışma programları tedavinin verimliliğini arttırır.

Skolyozda Korse Tedavisi

Omurga eğriliği 20 dereceden fazlaysa ve kişi henüz gelişimini sürdürüyorsa; omurga eğriliğinin daha fazla artmasının engellenmesi adına korse tedavisi uygulanabilir. Korse tedavisinin temel amacı eğriliğin ilerlemesinin durdurulması ve vücut büyümesini sürdürürken duruşun düzeltilmesidir. Korse uygulamaları ile ilgili farklı yorumlar bulunmaktadır. Etkililiği sorgulanmakta ve korselerin skolyoza düşünüldüğünden daha az etki ettiği savunulmaktadır. Aslına bakılırsa korse tedavileri doğru uygulandığında, kişinin sorunları tam olarak tespit edildiğinde ve gelişimine göre korseler revize edildiğinde bu tedavinin işe yaradığı bilinmektedir.

Farklı nedenlerle , farklı yaşlarda ortaya çıkabilen skolyoz, BORFİZ bünyesindeki uzmanlar tarafından kişiye özel organize edilen fizik tedavi yöntemleri ile düzeltilebilmektedir. Hastanın hayat kalitesini arttıran ve omurga deformitesinin giderilmesini sağlayan uygulamalar sonucu verim alınmakta ve hastalarımızın memnuniyeti sağlanmaktadır.