Fizik Tedavi - SPOR YARALANMALARININ REHABİLİTASYONU

SPOR YARALANMALARININ REHABİLİTASYONU


Proje Açıklaması

Kasların yeterince güçlü olmaması, vücut direncinin düşmesi, egzersizler sırasında yapılan ters hareketler, spor öncesi ısınmak için yeterince zaman ayrılmaması, psikolojik faktörler, vücuda aşırı yüklenilmesi, yetersiz antrenman vb. nedenlerden ötürü sporcuların bedenlerinde hasarlar oluşabilir. Yaralanmaların nasıl oluştuğu, vücudun hangi kısmını etkilediği, spordan ne kadar uzak kalınması gerektiği gibi faktörler spor yaralanmalarının ciddiyetini belirlemektedir. Spor yaralanmaları yaşayan kişilerin profesyonel sporcu olmaları halinde performanslarının çok düşmemesi ve bir an önce antrenmanlara geri dönmeleri için detaylı tedavi süreçleri uygulanır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçleri yaralanmalara maruz kalan sporcuların iyileşme sürecini kısaltmak ve kaslarını güçlendirmek için çok önemlidir. Konusunda uzman ve deneyimli kişilerin eşliğinde gerçekleştirilen rehabilitasyon uygulaması sporcuların performansını yükseltmeyi sağlar.

Spor Yaralanmaları Rehabilitasyonunun Amaçları Nelerdir?

Spor yaralanmalarının rehabilitasyonun kısa dönemli amaçlarının başında; eklemlerin hareketliliğini arttırmak, hastayı rahatsızlığı ve rahatsızlığının etkilerini azaltmak için nasıl davranması gerektiği konusunda bilgilendirmek, ağrıları dindirmek ve ödemi azaltmak yer alır. Hastanın hayat kalitesini arttırıp mevcut rahatsızlığının ilerlememesi adına rehabilitasyon seansları aksatılmamalıdır.

Spor yaralanmalarının rehabilitasyonunun uzun dönemdeki amaçları ise oldukça kapsamlıdır. Sporcunun geçirdiği yaralanmaların etkisini hissetmemesi ve spor yapmaya devam edebilmesi en önemli hedefler arasında yer alır. Spor yaralanmalarının uzun dönemli amaçlarını detaylandırmak gerekirse şu şekilde aktarabiliriz;

  • Kasların esnekliğini arttırmak,
  • Kullanılmadığı için zayıflayan kasları güçlendirmek,
  • Kasların dayanıklılığını fazlalaştırmak,
  • Yaralanmaların kronikleşmesinin engellenmesi adına biyomekanik fonksiyonları düzeltmek.

Spor Yaralanmalarını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Profesyonel sporcuların yaralanması kariyerleri için riskli bir durumdur. Oluşan yaralanmaların ciddiyetine göre spora ara verilen her bir zaman dilimi sporcuyu geriye götürür. Bu nedenle özellikle profesyonel sporcu olan kişilerin dikkatli olması ve bazı basit kurallara uymaları önerilmektedir.

  • Yapılan sporun gerektiği fiziksel kondisyona ulaşılması gerekir. Kondisyon ve kasların dayanıklılığı yeterince arttırılmadığı sürece antrenmanlar sırasında yaralanmaların oluşması kaçınılmaz olabilir.
  • Her spor branşının kendine has kuralları vardır. Sporcuların güvenliğinin sağlanması adına oluşturulan bu kurallara mutlaka uyulması gerekir.
  • Spor yaparken olası risklerin engellenmesi adına gerekli ekipmanların kullanılması şarttır. Örneğin bisikletçilerin kask takması veya boksörlerin dişlik kullanması muhtemel yaralanmaları engelleyecektir.
  • Spor yapmaya başlamadan önce ısınmak gerekir. Kasları yoğun tempoya hazırlamak sakatlık riskini minimum seviyeye indirecektir.
  • Vücutları çok yorgun olan, önceki antrenman sonrası kasları tam olarak iyileşmeyen sporcuların kendilerine çok yüklenmemeleri önerilir. Aksi halde zaten hassas  olan kaslar daha fazla hasar görebilir.

Spor Yaralanmalarının Tedavisi

Geçirilen sakatlığın boyutu ve sporcunun ihtiyaçları doğrultusunda kişiye özel tedaviler uygulanmaktadır. Ciddi yaralanmalar söz konusu olduğunda cerrahi yöntemlere başvurulması gerekebilir. Cerrahi yöntemlere başvurulmasına gerek kalmadığında fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçleri devreye sokulur.

Spor yaralanmalarının rehabilitasyonu için illaki cerrahi müdahalenin bulunmaması gibi bir kural yoktur. Ameliyat sonrası hastaların kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde iyileşmelerini sağlamak için de, operasyon gereksinimini ortadan kaldırmak için de rehabilitasyon gerekli bir süreçtir.

Spor yaralanmalarının rehabilitasyonu sırasında; plazma enjeksiyonları, bandaj uygulamaları, masaj, kasları güçlendirmeye ve esnetmeye yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Spor yaralanmalarının rehabilitasyon süreçlerinde dikkat edilmesi gereken programların kişiye özel olarak hazırlanması gerektiğidir. Fiziksel muayene ve görüntüleme teknolojileri sayesinde sporcunun sorunu net olarak belirlenmeli ve akabinde iyileşme sürecini hızlandıran özel çalışma programları oluşturulmalıdır.

 

BORFİZ bünyesindeki uzmanlar sporcuların sağlık durumu, daha önceki zamanlarda geçirdikleri yaralanmalar, yaptıkları spor ve kişinin genel kondisyonu hakkında bilgi aldıktan sonra titiz bir çalışma içerisinde girerler. Sporcunun geçirdiği yaralanmaların etkisini hissetmemesi adına kapsamlı rehabilitasyon uygulamaları başlatarak; sporcuların eski performanslarını aşmaları için tüm desteği sağlarlar.