Fizik Tedavi - YÜZ FELCİ

YÜZ FELCİ


Proje Açıklaması

Yüzdeki sinirlerin zarar görmesi sonucu yüz kaslarının hareket yetisinin kaybedilmesi olarak tanımlanabilen yüz felci; boyun tümörleri, travmalar, genetik faktörler ve enfeksiyonlar gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Yüz felci aniden belirebildiği gibi zaman içerisinde de belirtilerini şiddetlendirebilir. Yüz felcine neden olan faktör belirlendikten sonra tedavi sürecine geçilir.

Yüz Felcinin Belirtileri Nelerdir?

  • Yüzün bir kısmında ya da tamamında kasların hareket etmemesi,
  • Yüz kasları üzerindeki hakimiyetin kısmen ya da tamamen kaybedilmesi,
  • Yeme ve içme zorluklarının yaşanması,
  • Konuşma bozukluğunun  başlaması,
  • Tat alma fonksiyonlarının zarar görmesi,
  • Dudakların sarkması,
  • Bilinç düzeyinde değişmeler,
  • Hareket koordinasyonunun bozulması,
  • Baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteren yüz felci, doktorlar tarafından detaylı bir şekilde araştırılır.

Hastalığın belirtilerinin ne zaman başladığı, belirtilerin seyri, görülme şiddeti ve hastanın genel sağlık durumu muayeneler sırasında irdelenir. Doktorlar hastanın yüz kaslarını ne kadar kontrol edip edemediğini belirlemek için fiziki testler yaparlar. Ancak fiziksel tedavi tek başına yeterli gelemeyeceği için; kan testleri, elektromyografi ve görüntüleme taramaları da uygulanır. Elde edilen tüm veriler sonrasında hastanın tedavisi şekillendirilir.

Yüz Felci Rehabilitasyonu

Başlangıçta fonksiyonel bozukluklara, ilerleyen dönemlerde ise yüz şeklindeki simetrinin bozulmasına neden olan yüz felci ilaçla, cerrahi müdahaleyle ve rehabilitasyon yöntemleri ile tedavi edilebilir. Zaman zaman tüm tedavi yöntemlerinin bir arada kullanıldığı durumlar da yaşanabilir. Hangi tedavi yöntemi uygulanırsa olsun; medikal ya da cerrahi tedavilerle birlikte rehabilitasyon tedavisi mutlaka uygulanmalıdır.

Yüz felci görülen hastaların zorunlu olarak rehabilitasyon tedavisi görmeleri gerekir. Bunun temel nedeni yüz kaslarının kontrollerini geri kazanmaları, kasların esnekliğinin arttırılması ve kişinin fonksiyon kayıplarının düzeltilmesi gerekliliğidir.

Yüz felcinin fizik tedavisinde mimiklerin düzeltilmesi ve kasların yumuşatılması için masaj uygulamaları yapılmaktadır. Masaj yapılan hastaların yüz kasları rahatlar ve zaman içerisinde kasların fonksiyonlarının yerine getirilmesi sağlanır.

Yüz felcinin fizik tedavisinde uygulanan diğer bir yöntem de yüz egzersizlerinin yapılmasıdır. Gözlerin kapatılması, burnun oynatılması, ıslık çalma, gülme, ağzın oynatılması, dudakların hareketlendirilmesi gibi egzersizler yapılarak çalışmayan kasların fonksiyonlarının geri getirilmesine çalışılır.

Yüz Felci Rehabilitasyonunda Kullanılan Tedavi Yöntemleri

İnfraruj Tedavisi; Yüzeysel dokuların ısıtılması amacıyla infraruj tedavisi uygulanır. İnfraruj tedavisinde kızılötesi ışınlar kullanılarak yüz kaslarının rahatlatılması amaçlanır. Bu tedavinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gözlerin ve kulakların korunması gerekir.

Fonksiyonel Elektrik Stimülasyon; Yüz felci olan hastaların yüzdeki sinirleri arasındaki iletim mekanizması zarar görürse elektrik stimülasyonu tedavisiyle kaslar uyarılır. Bu tedavi belli süreliğine uygulanır, kaslar hareket etmeye başlayınca sonlandırılır.

Yüz felci rehabilitasyonu kapsamında egzersizlere ve masaj tekniklerine de başvurulabilir. Aynı zamanda hastaların iyileşme hızının artması adına evde yapmaları üzere egzersiz hareketleri de verilir. Kasların tembelleşmemesi ve bir an önce işlevlerinin kazandırılması adına bütün tedavi yöntemlerinden yararlanılır.

Yüz felci sorunuyla karşılaşan hastalar sadece fiziksel zorluk yaşamazlar; psikolojik olarak da kendilerini mücadele gerektiren bir süreç bekler. Yüz felci rehabilitasyonu sırasında ne kadar kararlı olurlarsa ve çaba harcarlarsa aldıkları sonuçlar da o denli tatmin edici olur. Yüz felci rehabilitasyonu için seçilen fizik tedavi merkezi dikkatlice araştırılmalıdır. Sunulan imkanlardan uygulanan tedavi yöntemlerine kadar tüm bilgiler edinilmelidir.

BORFİZ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi olarak yıllardır edindiğimiz tecrübeyi en son tedavi yöntemleriyle sentezleyip bize başvuran hastalarımızın iyileşmeleri adına tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Güler yüzlü uzmanlarımız hastalarımızla samimi diyaloglar kurarken yaşadıkları sorunların yarattığı karamsar ortamı dağıtıyoruz. Her hastamıza özel olarak kurguladığımız tedavi süreçlerimizle en kaliteli hizmeti sunduğumuzu her seferinde ispatlıyoruz.